Podzimní prázdniny

03.11.2019

Půl roku se těším, jak se konečně podívám zase někam dál a poznám něco nového. Tentokrát jsem si chtěla splnit dlouho odkládaný cíl - Barcelonu. Opravdu dlouho jsme to měly s holkami naplánované. Koupené letenky, zabookované ubytování, zajištěné lístky na památky. Jak dlouho se těším, že konečně spatřím Sagrada Familia na vlastní oči... Člověk míní, život mění. Tentokrát mi neuletělo letadlo, jako pár let nazpět do Říma, ale pro změnu stávkovali rozhněvaní Katalánci a ministerstvo nedoporučovalo vycestovat. Památky byly zavřené a cestovat někam jinam mimo Barcelonu bylo nemožné, byla velmi omezená doprava.

Takže z výletu sešlo, a aby toho nebylo málo, v Praze zrovna hrála Slavia s Barcelonou. Všude jsem slyšela samé Barcelona tam, Barcelona sem... asi abych náhodou nezapomněla.

Naštěstí jsem dovolenou neměla nadarmo, hodila se na podzimní prázdniny.

První večer jsem, konečně po dlouhé době, měla čas já i moji přátelé a tak jsme společně s našimi moudře pohovořili u piva. Tyhle momenty jsou k nezaplacení a všechno se prostě děje z nějakého důvodu.

Další den jsme vyrazili na menší výlet kousek od nás a to do Lipnice nad Sázavou. Tahle mini víska, město to dle rozlohy určitě není. Leží mezi Humpolcem a Světlou nad Sázavou. Proslavil jej především spisovatel Jaroslav Hašek a proto se Lipnici velmi často říká - Haškova. Tatínek vojáka Švejka tady má pomník, svůj dům- muzeum a hlavně v restauraci na náměstí, kde skvěle vaří, i potomky. Martin Hašek je člověk s velkým srdcem a pro svoji práci se narodil.                                Tak to bylo k zajímavostem. Hlavní dominantou je ale bezesporu místní zřícenina. Tu lze vidět téměř z celého dalekého okolí. V blízkosti Lipnice je několik překrásných lomů. Už od náměstíčka na ně upozorňují šipky. UCHO, OKO, ÚSTA. Celý okruh je dlouhý cca 4 km. U každého zatopeného lomu na vás čeká jiný vytesaný reliéf. Jako první bylo vytesané ucho. Tří metrový ušní boltec je Mezinárodní památník odposlechu - na paměť špiclování za bývalých režimů. Bretschneidrovo ucho, nazvané podle tajného policisty z Haškova románu Dobrý voják Švejk. U dalšího lomu uvidíte velká ústa. Ústa pravdy inspirovaná římským Bocca della Verita. Jako završení celého Národního památníku odposlechu přibyly i Zlaté oči (Starý lom).

Celá procházka je přírodou, část trasy je vhodná i pro kočárky. Na první dva lomy dojdou i malé děti je to cca 1 km a my tam byli poprvé s Filípkem okolo 2,5 roku. Procházku si užijete v jakémkoliv ročním období. 

Kozí život
Všechna práva vyhrazena 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!